بازاریابی دهان به دهان چیست؟

آیا می توانید به آخرین باری که چیزی را دیدید و حس کردید که حتما باید دوستانتان را از آن اگاه کنید،فکر کنید؟آیا به یاد دارید که تجربه خوبی در یک رستوران داشته باشید و بعداً در مورد آن در اینستاگرام خود پست یا استوری بگذارید؟اینها می توانند محصول بازاریابی دهان به دهان (WHOM) باشند. این یک روش اساسی برای انتشار اطلاعات است.این روش از مؤلفه های بازاریابی ویروسی استفاده می‌‌‌کند.‌ اما بر خلاف بازاریابی ‌‌‌ویروسی، از طریق راه های طبیعی‌تر گسترش می یابد.

آیا می دانید بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان یا WHOM عملی است که توسط یک شرکت انجام می شود که انگیزه افراد نسبت به صحبت کردن درباره محصولات و خدمات کمپانی زیاد میکند.همچین عملی است که طی آن شخص به وسیله ارزش و اعتبار اجتماعی که دارد ، محصول شما را به بقیه افراد توصیه میکند.

در واقع اینکار یک آگهی یا تبلیغ رایگان است (فقط یکی از دلایلی که ما این روش را دوست داریم !).
که توسط مشتریان به اشتراک گذاشته شده و می تواند با تجربه خوبی که فرد به دست می‌آورد، ایجاد شود.این اتفاق چیزی است فراتر از آن چه انتظار می رود. (همچنین می تواند تبلیغاتی منفی هم باشد!!!) به همین دلیل بهبود خدمات مشتری و بازاریابی روابط بسیار مهم است.

فکر میکنم آمار و ارقام بتواند به شما برای متقاعد شدن درباره این روش ، کمک کند.

درصد بیشتری از مکالمات راجع به یک برند در جهت تبلیغات مثبت برای آن برند است!!

تفاوت بازاریابی دهان به دهان با بازاریابی ارجاعی(referral marketing) چیست؟

همه ی این ها راجع به ایجاد یک همهمه میان مردم است . مهم نیست که چه نوع شغلی دارید یا چه کالایی را تولید میکنید ،هرچه بیشتر با مردم تعامل داشته باشید ، احتمالا نام شما زودتر گسترش پیدا میکند.

به تبلیغات دهان به دهان به مانند اثر یک گوله برفی فکر کنید.شما با یک پست کوچک و جالب در فیس بوک شروع می کنید. این پست چند نفر را تحت تأثیر قرار می دهد،سپس این افراد پست شما را به اطرافیان خود انتقال می دهند . قبل از اینکه شما متوجه آن بشوید پست شما سراسری میشود و این میتواند شروع راه یک برند بزرگ باشد!!

بازاریابی ارجاعی بازاریابی است که بر روی هدف قرار دادن یک شخص خاص تمرکز دارد. قصد دارد آنها را ترغیب کند تا به دوستانشان مراجعه کنند.بازاریابی ارجاعی(و سایر بازاریابی از نوع ارجاع) بخشی از بازاریابی دهان به دهان است.اما تمرکز اصلی آن هدف قرار گرفتن یک شخص خاص می باشد. قصد دارد آنها را ترغیب کند تا به دوستانشان مراجعه کنند. این یک روش فعال تر برای به دست آوردن مشتری است.

به جای انجام فریاد های گسترده ، ایده بازاریابی ارجاع شخصی تر است.بازاریابی ارجاع بیشتر در مورد ایجاد پیوند با افراد خاص است.از طریق این راه آن ها به دوستان و خانواده خود مراجعه میکنند.

چرا بازاریابی دهان به دهان اهمیت دارد؟

با رشد نمایی ارتباطات از طریق رسانه های آنلاین، خودبه خود گقتگو های ویروسی(viral)بیشتر مشهود میشود و میتوانند به اشتراک گذاشته شوند و در همان زمان این گفت و گو ها توسط بسیاری از افراد ارزیابی می شود و نظرات خود را بیان میکنند.تجربه یک مشتری میتواند در عرض چند ثانیه به میلیون ها نفر برسد.

اساسا، بازاریابی دهان به دهان را می توان در یک کلمه خلاصه کرد: اعتماد !!

مردم به افراد دیگر و تجربیاتی که دارند، اعتماد می کنند. این بدان معناست که وقتی از یک دوست یا مصرف کننده در مورد یک محصول یا مارک می شنوند ،علاقه بیشتری برای خرید آن محصول دارند.

مصرف کنندگان به دوستانشان اعتماد دارند. به همین دلیل است که بازاریابی دهان به دهان با ارزش ترین منبع بازاریابی است. بازاریابی دهان به دهان تنها پس از یک تعامل متوقف نمی شود. یک نفر به فرد دیگر می گوید ، و آن شخص به شخص دیگری می رسد! سپس آن شخص زنجیره را ادامه داده و موضوع را بیشتر گسترش می دهد …

در نتیجه،این یک راه خوب برای یک تجارت است که بتواند یک محصول یا خدمات را گسترش دهد.آمار بازاریابی دهان به دهان ثابت کرده است که مردم بیشتر از آنچه به تبلیغات اعتماد دارند ، به دوستان و خانواده خود اعتماد دارند.طبق مطالعه نیلسن 92٪ از مصرف کنندگان پیشنهادات دوستان و خانواده را بیشتر از سایر تبلیغات باور دارند.پس بازاریابی دهان به دهان بسیار ارزشمند است.

چگونه نظرات در بازاریابی دهان به دهان تاثیر میگذارند

شما میتوانید تبلیغات دهان به دهان خود را از چندین راه افزایش دهید.

یکی از راه‌های افزایش آن میتواند بررسی علت رضایت مشتریانی باشد که از خدمات یا محصولات شما راضی هستند.تجربه مثبت مشتری می تواند باعث شود مردم صحبت کنند.وقتی افراد شروع به صحبت راجع به محصول شما میکنند ، اعتبار شما افزایش می یابد و همچنین، کانال های ارتباطی شما گسترش پیدا می‌کند. به این دلیل که ممکن است شخصی در سایتی مانند 4square یا فیدیلیو برای شما نظری بنویسد.آن نظر میتوانند در جستجو راجع به شما دیده شود و یا توسط افرادی به اشتراک گذاشته شود و هنگامی که افراد دیگر نوع محصول یا خدمات شما را جستجو می کنند، نام شما را در بین رقبا می بینند.

یک نظر مثبت میتواند جرقه ای برای شروع یک بازاریابی دهان به دهان خوب شود.همان‌‌طور که می‌بینید همه چیز به هم پیوسته است…نظرات منجر به بازاریابی دهان به دهان می‌شود!!

برای مثال رضا و علی با هم راجع به سرویس وسیله گرمایشی خانه صحبت میکنند.علی به رضا میگوید قبل از اینکه زمستان شروع شود باید شخصی را برای سرویس وسایل گرمایشی استخدام کند.رضا به او توضیح می دهد که او مدت زیادی برای پیدا کردن موسسه خدماتی که دارای نظرات خوبی باشد، صرف کرده‌است و دو مورد که بهترین نظرات را داشته اند به علی معرفی میکند.در نهایت،علی یکی از آن‌ها را انتخاب میکند و بعد از اینکه از خدمات آن ها رضایت داشت شروع به حرف زدن با دوستانش راجع به آن میکند.

دیدید که چگونه فقط با تعدادی نظرات خوب بازاریابی دهان به دهان افزایش می‌یابد؟!!

شما در یک برنامه سفارش غذای آنلاین هنگام انتخاب یکی از دو رستوران که غذای دلخواه شما را داشته باشند و قیمت یکسان دارند ولی یکی از آن ها نظرات بسیار خوب و دیگری نظرات نه چندان خوب داشته باشد !کدام یک را انتخاب میکنید؟!

چگونه می توان از بازاریابی دهان به دهان استفاده کرد؟

جمع کردن مشتری را متوقف کنید و با مصرف کنندگان فعلی ارتباط برقرار کنید !!

شما حتی اگر میلیون ها دنبال کننده در رسانه های اجتماعی داشته باشید، برای هدایت واقعی بازاریابی دهان به دهان در رسانه های اجتماعی باید فعال باشید و سعی در بر قراری ارتباط با آن ها داشته باشید.اگر دنبال کنندگان به شما علاقه ای نداشته باشند، ، آنها احتمالاً نمی توانند به شما در رشد کمک کنند

آن ها ممکن است فقط نکات منفی شما را ببینند و طرفدار واقعی شما را نیز از بین ببرند. شما به طرفداران و حمایت کنندگان واقعی نیاز دارید.آن ها طرفداران شما را نسبت به شما پرشورتر میکند و به احتمال زیاد شما را به اشتراک می گذارند.انتقال اطلاعات از طریق این روش درتأثیرگذاری بر دیگران مؤثر است.

استراتژی های بازاریابی دهان به دهان

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای افزایش بازاریابی دهان به دهان خود انجام دهید.با استفاده از استراتژی صحیح، میتوانید خود را برای یک مراجعه مداوم و یک پروسه قابل تکرار آماده کنید.

97 درصد از متخصصان فناوری اطلاعات می گویند که افراد در چرخه خرید به توصیه های همسالان خود و رتبه بندی ها و نظرات اعتماد می کنند. می‌شود روی این درصد بزرگ حساب کرد!!

شما کانال های زیادی برای بازاریابی دهان به دهان در اختیار دارید.مانند برنامه های شراکتی،استفاده از اینفلوئنسر ها، بازاریابی وابسته و حتی نظرات .هر کدام از این استراتژی ها را که انتخاب کنید، شما نیاز به توسعه دادن استراتژی و سنجش مدل بازاریابی خود دارید.

اینجا فقط به به تعدادی از استراتزی هایی که در اختیار دارید می‌‌پردازیم.

1. خود را جذاب کنید

از ارز اجتماعی استفاده کنید !! و چیزی که شما را سرگرم کننده ، خوب وجالب جلوه می دهد به اشتراک بگذارید .این مسئله ، باعث میشوذ به شما مراجعه کنند.

2.با مشتریان در ارتباط باشید

سعی کنید خود را به چیز‌هایی که افراد دوست دارند ، نیاز دارند و یا انجام میدهند گره بزنید.اینکه خود را به ایده های دیگران پیوند بزنید ، به یاد آوردن شما و صحبت کردن درباره شما را برای مردم آسان تر می کند.

3.به مصرف کنندگان خود پیشنهادات با ارزش دهید.

اگر چیزی با ارزش ارائه دهید ، خواه این یک محصول عالی باشد یا خدماتی برای مشتریان برتر.

آن وقت شما برای مصرف کننده با ارزش خواهید بود.همه یک تجربه خوب را به خاطر می آورند و ارزش شما برای مشتری باعث می شود که آن ها نیز برای شما هزینه بکنند.

4.ایجاد احساسات

مردم به احساسات پاسخ می دهند.شما به نوعی میتوانید احساسات ایجاد کنید و شما احتمالا افرادی به دست می‌آورید که تجربه خود را با دیگران به اشتراک میگذارند. مردم شادی، غم ، لحظات خنده دار و … خود را به اشتراک می گذارند. زیرا احساسات آنها را به این سمت سوق میدهد.

به نظرات فکر کنید!آن ها خوب هستند یا بد؟

این ها فقط تعداد کمی از استراتژی های بازاریابی دهان به دهان است اما هزاران راه دیگر وجود دارد!!

شما چه استراتژی را برای استفاده از این روش انتخاب کرده اید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *